Župana Tolmina in Beljaka slavnostno podpisala listino o pobratenju občin
Župan Občine Tolmin Uroš Brežan in župan Mestne občine Beljak (Villach) Helmut Manzenreiter sta včeraj po štirih letih prijateljskih stikov na različnih ravneh med občinama podpisala listino o pobratenju. Slovesnost, ki ji je prisostvovala tudi močna beljaška delegacija, je bila v dvorani Glasbene šole Tolmin.
V Beljaku bosta župana listino podpisala 27. junija, je pa ta občina po toskanskem Vicchiu šele druga, s katero je Tolmin pobraten. Prijateljstvo z Mestno občino Beljak iz avstrijske zvezne dežele Koroške se je začelo leta 2010, ko se je dolgoletni župan Beljaka Helmut Manzenreiter s prijatelji mudil po slovenskih gorah in na Črni prsti nad Baško grapo spoznal tamkajšnjega oskrbnika koče Jožefa Dakskoblerja, sicer tudi poveljnika Gasilske zveze Tolmin. Njuni stiki so kasneje iz osebnega prijateljstva prešli na občinsko in druge ravni, najbolj intenzivno pa so se razvijali na področja gasilstva, gorske reševalne službe (GRS) in civilne zaščite. Do danes se je med občinama zvrstilo več obiskov različnih delegacij, sodelovanj in izmenjav, ki so prijateljstvo le še utrdili. V spomin na njegove začetke pa sta minuli mesec poveljnika obeh gasilskih zvez Jožef Dakskobler in Andreas Stroitz pot od Beljaka do Tolmina kar prepešačila. Poleg Stroitza so ob včerajšnjem podpisu listine župana Manzenraiterja v delegaciji spremljali tudi drugi pomembni predstavniki javnega življenja in gospodarstva v Beljaku, med njimi podžupan Günther Albel, turistična delavka in povezovalka ter prevajalka Karin Melcher, načelnik tamkajšnje GRS Günther Pischelsberger, pa drugi predstavniki Mestne občine Beljak, zaposleni in svetniki, nekaj gasilskih poveljnikov in gorskih reševalcev ter skupina mladih gasilcev. Podobna je bila tudi sestava delegacije gostiteljev.
Namen formalne povezave med občinama Beljak in Tolmin je predvsem spodbuda za močnejše gospodarsko, kulturno, socialno in drugo povezovanje. Pobratenje mest v bližnji prihodnosti prinaša možnost za nadgrajevanje stikov predvsem na področjih (vseživljenjskega) izobraževanja, kulture, gospodarstva, turizma, športa in kulturne dediščine. Predvsem bi bilo smiselno z gospodarsko razvitim mestom Beljak okrepiti gospodarsko sodelovanje tako s sorodnimi podjetji kot tudi z uspešnimi posamezniki.
Zanimivo je, da gradimo skupno prihodnost na prostoru, kjer se srečujejo slovanska, romanska in italijanska kultura, prav v letu, ko obeležujemo 100. obletnico začetka prve svetovne vojne. »Čeprav nam je zgodovina prinesla veliko gorja, pa nam Evropska unija omogoča mnogo priložnosti za sodelovanje. Le meje moramo najprej premagati v svojih glavah,« je naglas razmišljal župan Brežan v želji, da bi bil podpis listine o pobratenju le uvod v dobro sodelovanje in kovanje iskrenih prijateljstev. Njegov beljaški kolega Manzenreiter je dejal, da v teh časih poskušamo ustvariti neko novo Evropo, ki bo temeljila na prostovoljstvu in ne more biti uspešna le iz Bruslja. »Naše pobratenje ni dogovorjena poroka, ampak poroka iz ljubezni. Želimo si, da bi ta zakon in ljubezen trajala. Če Tolminci v svojih glavah meja nimajo več, smo za to, da jih odpravimo, sedaj na vrsti še mi,« se je še pred uradnim podpisom listine o pobratenju veselil Manzenraiter. Po njegovem so v tej luči ključne izmenjave mladine, zato je za konec meseca že napovedal tabor mladih v Beljaku, ki ga bo obiskalo 50 prijateljev iz Tolmina.
Občina Tolmin je ob tej priložnosti Mestni občini Beljak podarila zlatnik, ki ga je ob lanski 300. obletnici tolminskega punta izdala Banka Slovenije, in sicer v stekleni skulpturi z motivi tukajšnjega okolja. Beljaška delegacija pa je gostitelje presenetila s šestimi otroškimi poganjalci, ki so jih prevzeli predstavniki tolminskega vrtca. Kulturni program slovesnosti so sooblikovali solo pevka Marjetka Luznik, Glasbena skupina Dednina in Folklorna skupina Razor.