Tolmin dokončno Beljakov peti brat
Župana Občine Tolmin in Mestne občine Beljak (Villach) Uroš Brežan in Helmut Manzenreiter sta včeraj v Beljaku opravila še zadnjo formalnost pri pobratenju obeh občin. Po podpisu listine o pobratenju v Tolminu 12. junija sta z njenim vnovičnim podpisom na koroških tleh sklenila uvodno poglavje zgodbe o tolminskem in beljaškem sodelovanju.
Kot nakazujejo aktivnosti zadnjih štirih let, lahko občini skupaj spišeta lepo zgodbo. Župan Helmut Manzenreiter tudi na svoji domači slovesnosti namreč partnerstva s Tolminom ni pozabil primerjati s poroko iz ljubezni. In čeprav je Občina Tolmin peta, s katero so se Korošci pobratili, prav dejstvo, da je do formalnega pobratenja prišlo po številnih predhodnih prijateljskih stikih, v prihodnje napoveduje tesno in dobro sodelovanje.
Župan Uroš Brežan se je pred zadnjim dejanjem pobratenja spominjal začetkov, kako njegov beljaški kolega Manzenreiter zaradi neaktivnosti z drugimi pobratenimi občinami sprva ni resno razmišljal o tem koraku. A je nato na njegov vnovičen predlog ob lanskem gasilskem taboru na Šentviški planoti pristal z besedami: »Ni važno, če smo večji in gospodarsko močnejši – važno je srce!« Intenzivno sodelovanje med občinama se je razvilo prav v gasilskih vrstah in v teh dneh je 42 mladih gasilcev skupaj z desetimi mentorji iz vseh društev v občini vrnilo obisk svojim beljaškim prijateljem. Na slovesnosti ob podpisu listine o pobratenju so dopolnili tudi sicer močno delegacijo iz Tolmina. Župana Brežana in podžupana Metoda Fona so namreč spremljali mnogi direktorji javnih zavodov in podjetij, ravnatelji, predstavniki političnega in kulturnega življenja ter gorski reševalci.
Beljaški podžupan Günther Albel je uvodoma spomnil na avstrijski pregovor Pot je cilj in cilj je pot. Da bi Tolmincem pot v Beljak in tamkajšnji cilj čim bolj približali, so tokratni gostitelji županu Brežanu podarili smerokaz z zapisano razdaljo med mestoma. Ta se je ob zadnjem dejanju pobratenja spomnil vseh, ki so bili za to najbolj zaslužni, in se s puntarskim srebrnikom zahvalil županu Manzenreiterju, poveljnikoma obeh gasilskih zvez Jožetu Dakskoblerju in Andreasu Stroitzu ter turistični delavki Karin Melcher. Občini Beljak so gostje podarili sliko Stanke Golob iz soškega peska z veduto Soče, Jalovnika in Kobilje glave ter s krogom v 3-D tehniki, kar simbolizira povezovanje, prijateljstvo in nadaljnje sodelovanje.
»Konkretnih datumov za naprej še nimamo, bodo pa veliko priložnosti za poglabljanje odnosov prinesli morebitni skupni projekti v čezmejnem programu Slovenija-Avstrija, v katerega bo lahko od letos lahko vključeno tudi območje severne Primorske. To pomeni, da bomo lahko na temelju danes sklenjenega partnerstva z Beljakom snovali skupne projekte in za to pridobili tudi evropska sredstva,« je po slovesnosti povedal Brežan.