Za oceno realnih prihrankov energetske sanacije počakati pravo zimo
Še pred začetkom zime so v okviru evropskega projekta CEC5 izvedli energetsko sanacijo stavbe OŠ Dušana Muniha Most na Soči. Do začetka oktobra so toplotno izolirali telovadnico, zamenjali prezračevalni sistem, vgradili toplotno črpalko ter zamenjali okna v telovadnici in starem delu nove šole. Investicijo sta pokrila Evropski sklad za regionalni razvoj prek Posoškega razvojnega centra in Občina Tolmin.
Projekt CEC5 je bil strateški projekt programa Centralna Evropa, osredotočal pa se je na energetsko učinkovitost javnih stavb ob hkratnem spodbujanju rabe obnovljivih virov energije in upoštevanju načel trajnostne gradnje. Kot je povedal vodja projekta Miro Kristan s Posoškega razvojnega centra, je bil eden od namenov na konkretnem primeru javnih stavb – po ena na vsako od sedmih sodelujočih držav – pokazati, kaj z energetsko sanacijo pridobimo. »Najprej je bila za sanacijo predvidena stavba nekdanjega SDK, vendar zaradi težav z lastništvom nad njo ni bilo realno, da bi v času trajanja projekta zgodbo uspešno zaključili. Skupaj z občino smo zato aktivnosti in pridobljena sredstva preusmerili na OŠ Most na Soči,« je dodal Kristan. Investicija je bila po njegovih besedah težka 320.000 evrov. Od tega je sofinanciranje 85 odstotkov vrednosti pridobil Posoški razvojni center na razpisu Evropskega sklada za regionalni razvoj, preostalih 15 odstotkov pa je dodala Občina Tolmin.
Ravnatelj mostarske OŠ Ciril Makovec pojasnjuje, da bodo več o učinkih in realnih prihrankih energetske sanacije lažje povedali prihodnjo zimo, če bo ta bolj mrzla, kot sta bili zadnji dve. Obenem pa ne pozabi poudariti, da so se pogoji dela na njihovi šoli po izvedeni energetski sanaciji bistveno izboljšali, zmanjšal se je hrup, po nastavitvi klimata za prezračevanje se je spremenila klima v telovadnici in fitnesu, v učilnicah in pisarnah pa nova lesena okna dobro tesnijo.
Dobro pa je po Makovčevih besedah sprejeta tudi razstava Miška prenavlja dom, ki s pomočjo obnovljivih virov energije predstavlja trajnostno gradnjo. Pripravili in postavili so jo v okviru istega projekta. »Razstava je stalna in ogleda si jo lahko kdor koli, začeli pa smo jo vključevati tudi v program, ki ga izvajamo v biološki učilnici,« še dodaja Makovec.