Nahajate se:
Po poletnem premoru maratonska seja občinskega sveta
Po poletnem premoru maratonska seja občinskega sveta
18. 10. 2017
1103
Tolminski občinski svet je na svoji 25. seji 17. oktobra med drugim sprejel OPPN Stanovanjska zazidava Šentviška Gora, spremembo Načrta razvojnih programov in predlog novih cen vrtcev. Podprl je začetek postopka za oceno ustavnosti Zakona o lekarniški dejavnosti, ni pa podprl Uroša Brežana kot kandidata za člana državnega sveta.
Prva seja po poletnem premoru je postregla z obsežnim dnevnim redom in tudi z obsežno razpravo, ki je trajala kar šest ur in pol. V točki Vprašanja in predlogi so se svetniki med drugim zanimali za urejanje poti ob Tolminki, ki bo območje ob reki povezala s starim mestnim jedrom, kako naj občina pristopi k problematiki vedno večjega števila občanov, obolelih za demenco, za skorajšnji začetek gradnje nadomestnega mostu čez Sočo na Mostu na Soči, katerega investitor bo Direkcija RS za infrastrukturo, spremnih delih ob izpraznitvi mostarskega akumulacijskega jezera, napredovanje reorganizacije krajevnih skupnosti in priprave razvojnega programa občine do leta 2025.
V 4. točki je Damjana Pirc iz podjetja Savaprojekt, ki je pripravljalo občinski podrobni prostorski načrt (OPPN) za novo stanovanjsko zazidavo v naselju Šentviška Gora, predstavila dokument, s katerim se podrobneje načrtuje prostorska ureditev 1,26 ha velikega območja. OPPN je podlaga za pripravo projektne dokumentacije za pridobitev gradbenih dovoljenj na območju, ki ga je za stanovanjsko gradnjo določil že pred petimi leti sprejet Občinski prostorski načrt Občine Tolmin (OPN). Zaenkrat je to večinoma nepozidano stavbno zemljišče, ki se uporablja v kmetijske namene (njive, travniki), a kot je na seji povedal predsednik Krajevne skupnosti Šentviška Gora Gregor Lapanja, kandidati za nakup zemljišč so, tako da gre na Šentviški planoti pričakovati še eno lepo bivanjsko naselje. Na omenjenem območju je načrtovanih 10 novih gradbenih parcel, na katerih se bo lahko gradilo stanovanjske objekte in gospodarska poslopja ter dopolnilne stavbe kot nezahtevne in enostavne objekte. Ker je predhoden postopek za pripravo predloga odloka o OPPN dovolj zapleten in demokratičen (javna razgrnitev, javna obravnava, obravnave na odborih …), občinski svet o njem odloča le enkrat. Predlog so svetniki sprejeli soglasno.
V 5. točki so svetniki najprej v prvi in nato še v drugi obravnavi soglasno sprejeli predlog Odloka o ustanovitvi Javnega zavoda Tolminski muzej. Ta v nasprotju z dosedanjim iz leta 2003 natančneje določa pogoje, ki jih mora izpolnjevati kandidat za direktorja muzeja, dodan je pogoj nekaznovanosti. Dopolnitve odloka je zahtevala tudi sprememba zakonodajne podlage v vmesnem obdobju, po kateri akt o ustanovitvi nadomešča tudi statut javnega zavoda. V 6. točki so svetniki ravno tako najprej v prvi in nato še v drugi obravnavi sprejeli predlagano spremembo Odloka o javni razsvetljavi v občini Tolmin, da je novoletna okrasitev v občini možna od 5. decembra (prej od 15. decembra) do 10. januarja. V 7. točki so se svetniki strinjali s predlagano spremembo Načrta razvojnih programov (NRP) Občine Tolmin za obdobje 2017–2020, kar bo omogočilo hitrejše izvajanje investicij, ki jih je ustavilo obsežno povišanje cen v gradbeništvu. Investicije, za katere sklep o spremembi NRP zagotavlja dodatna sredstva, so sanacija poškodovanega odseka lokalne ceste med Ročami in Markaducem (v 2017), ureditev Gregorčičeve ulice v Tolminu (v 2018) in 3. faza razširitve ceste Zatolmin–Tolminska korita (v 2018). Rebalans letošnjega proračuna ni potreben. V 8. točki so s 17 glasovi za in 3 proti sprejeli predlog sprememb cen vrtcev v občini Tolmin, ki nespremenjene ostajajo od leta 2013. Kot je pojasnil odgovoren za družbene dejavnosti na Občini Tolmin mag. Matjaž Kos, so spremembe preračunane upoštevajoč zakonske oz. podzakonske podlage, ki jih predpisuje Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, povišanje pa gre v največji meri na račun povečanega obsega stroškov dela, ki v strukturi cene vrtca predstavljajo več kot 75 %. »Starši v občini Tolmin v povprečju sodijo med 4. in 5. plačilni razred in plačajo v povprečju 30–35 % polne cene vrtca. Ob upoštevanju novih cen bodo v povprečju na mesečni ravni za dnevni program plačali 15,27 evrov več za prvo starostno skupino in 2,36 evra več za drugo starostno skupino, pri poldnevnem programu pa bo ta znesek mesečno v povprečju višji za 12,57 evra za prvo in 1,60 evra za drugo starostno skupino,« je Kos pojasnilu dodal številke. Poudaril je še, da je v novi ceni upoštevana popoldanska malica, ki so jo starši do sedaj plačevali posebej, poleg tega pa za razliko od večine slovenskih občin tukajšnji vrtci še naprej ne bodo zaračunavali poletnih rezervacij za otroke, ki med počitnicami vrtca ne obiskujejo.
V 9. točki je občinski svet z 11 glasovi za in 9 proti pooblastil Občino Tolmin, da vloži zahtevo za začetek postopka za oceno ustavnosti Zakona o lekarniški dejavnosti, ki je v veljavi od januarja letos. Koncesionarka Martina Klanjšček, ki kot zasebnica lekarniško dejavnost v Tolminu opravlja že od leta 1993 in je pogodbo sklenila še z nekdanjo Občino Tolmin, je junija zaprosila za izdajo ustreznih aktov, da bo lekarniško dejavnost v prihodnje lahko opravljala prek svojega novoustanovljenega podjetja. V razpravi je Klanjščkova občinski svet seznanila s svojim tolmačenjem novega zakona. Opozorila je na možnost, da Ustavno sodišče primera ne obravnava, in tudi na dolgotrajnost postopka, zato od občine pričakuje postopanje po trenutno veljavni zakonodaji. Kot je pojasnil direktor občinske uprave Davorin Simčič, je glavna pomanjkljivost novega zakona ta, da ne opredeljuje prenosa koncesije za opravljanje lekarniške dejavnosti, ki jo je zasebnik po prej veljavnem zakonu pred letom 2006 pridobil za nedoločen čas, na pravno osebo. Predhodni zakon namreč podeljevanja koncesij za opravljanje lekarniške dejavnosti pravnim osebam ni dovoljeval.
V 10. točki dnevnega reda so svetniki odločali o podpori kandidatu za člana državnega sveta in izbirali tri elektorje. Vodenje seje je prevzel podžupan Danijel Oblak, saj se je župan in državni svetnik v aktualnem mandatu Uroš Brežan predstavil kot edini kandidat občine Tolmin za člana državnega sveta v mandatu 2017–2022. Brežan je predstavil delovanje državnega sveta in svoje dosedanje aktivnosti v tem »organu, ki sicer nima velike politične moči, je pa z vidika lokalne skupnosti lahko zelo koristen, če ima tam svojega predstavnika«. Občina Tolmin v tem primeru sestavlja volilno enoto skupaj z občinami Bovec, Kobarid, Cerkno in Idrija, od katerih imata Tolmin in Idrija glede na število prebivalcev tri elektorje, preostale občine pa po enega. Izvoljeni elektorji bodo nato na volitvah 22. novembra skupaj izvolili enega predstavnika te volilne enote v državnem svetu. V tajnih volitvah so svetniki za elektorje Občine Tolmin izvolili Bojana Droleta, Martino Kenda in Klemna Grahlja, Brežana pa – čeprav je bil edini kandidat – z izidom 11 glasov za in 11 proti niso podprli z zahtevano večino. Občina Tolmin bo tako kot druga največja občina v volilni enoti v prihajajočih volitvah v državni svet žal morala sodelovati brez svojega kandidata. V nadaljevanju te točke so svetniki razrešili Aleksandro Grofelnik kot predstavnico Občine Tolmin v Svetu javnega zavoda Posoški razvojni center, dali soglasje k imenovanju Saše Jereb za prokurista za agencijsko dejavnost v Javnem zavodu za turizem Dolina Soče in k imenovanju vodje medobčinske inšpekcije Suzane Konec za novo članico občinskega Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu, ki bo na tem mestu nadomestila nekdanjega vodjo mag. Simona Lebana. Imenovali so tudi drugega predstavnika občine v Svet Javnega zavoda za turizem Dolina Soče, z 11 glasovi podpore je to postal Borut Nikolaš.
V 11. točki je svet razveljavil Sklep o določitvi višine odškodnine za odkup zemljišč, po katerih potekajo že zgrajene lokalne ceste in javne poti. Zemljišča, po katerih potekajo navedene ceste in poti bo Občina Tolmin odkupovala po tržnih cenah. V zadnji, 12. točki so se svetniki strinjali, da občina odkupi zemljišče, na katerem je že urejeno eno od avtobusnih postajališč na Mostu na Soči.
Prva seja po poletnem premoru je postregla z obsežnim dnevnim redom in tudi z obsežno razpravo, ki je trajala kar šest ur in pol. V točki Vprašanja in predlogi so se svetniki med drugim zanimali za urejanje poti ob Tolminki, ki bo območje ob reki povezala s starim mestnim jedrom, kako naj občina pristopi k problematiki vedno večjega števila občanov, obolelih za demenco, za skorajšnji začetek gradnje nadomestnega mostu čez Sočo na Mostu na Soči, katerega investitor bo Direkcija RS za infrastrukturo, spremnih delih ob izpraznitvi mostarskega akumulacijskega jezera, napredovanje reorganizacije krajevnih skupnosti in priprave razvojnega programa občine do leta 2025.
V 4. točki je Damjana Pirc iz podjetja Savaprojekt, ki je pripravljalo občinski podrobni prostorski načrt (OPPN) za novo stanovanjsko zazidavo v naselju Šentviška Gora, predstavila dokument, s katerim se podrobneje načrtuje prostorska ureditev 1,26 ha velikega območja. OPPN je podlaga za pripravo projektne dokumentacije za pridobitev gradbenih dovoljenj na območju, ki ga je za stanovanjsko gradnjo določil že pred petimi leti sprejet Občinski prostorski načrt Občine Tolmin (OPN). Zaenkrat je to večinoma nepozidano stavbno zemljišče, ki se uporablja v kmetijske namene (njive, travniki), a kot je na seji povedal predsednik Krajevne skupnosti Šentviška Gora Gregor Lapanja, kandidati za nakup zemljišč so, tako da gre na Šentviški planoti pričakovati še eno lepo bivanjsko naselje. Na omenjenem območju je načrtovanih 10 novih gradbenih parcel, na katerih se bo lahko gradilo stanovanjske objekte in gospodarska poslopja ter dopolnilne stavbe kot nezahtevne in enostavne objekte. Ker je predhoden postopek za pripravo predloga odloka o OPPN dovolj zapleten in demokratičen (javna razgrnitev, javna obravnava, obravnave na odborih …), občinski svet o njem odloča le enkrat. Predlog so svetniki sprejeli soglasno.
V 5. točki so svetniki najprej v prvi in nato še v drugi obravnavi soglasno sprejeli predlog Odloka o ustanovitvi Javnega zavoda Tolminski muzej. Ta v nasprotju z dosedanjim iz leta 2003 natančneje določa pogoje, ki jih mora izpolnjevati kandidat za direktorja muzeja, dodan je pogoj nekaznovanosti. Dopolnitve odloka je zahtevala tudi sprememba zakonodajne podlage v vmesnem obdobju, po kateri akt o ustanovitvi nadomešča tudi statut javnega zavoda. V 6. točki so svetniki ravno tako najprej v prvi in nato še v drugi obravnavi sprejeli predlagano spremembo Odloka o javni razsvetljavi v občini Tolmin, da je novoletna okrasitev v občini možna od 5. decembra (prej od 15. decembra) do 10. januarja. V 7. točki so se svetniki strinjali s predlagano spremembo Načrta razvojnih programov (NRP) Občine Tolmin za obdobje 2017–2020, kar bo omogočilo hitrejše izvajanje investicij, ki jih je ustavilo obsežno povišanje cen v gradbeništvu. Investicije, za katere sklep o spremembi NRP zagotavlja dodatna sredstva, so sanacija poškodovanega odseka lokalne ceste med Ročami in Markaducem (v 2017), ureditev Gregorčičeve ulice v Tolminu (v 2018) in 3. faza razširitve ceste Zatolmin–Tolminska korita (v 2018). Rebalans letošnjega proračuna ni potreben. V 8. točki so s 17 glasovi za in 3 proti sprejeli predlog sprememb cen vrtcev v občini Tolmin, ki nespremenjene ostajajo od leta 2013. Kot je pojasnil odgovoren za družbene dejavnosti na Občini Tolmin mag. Matjaž Kos, so spremembe preračunane upoštevajoč zakonske oz. podzakonske podlage, ki jih predpisuje Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, povišanje pa gre v največji meri na račun povečanega obsega stroškov dela, ki v strukturi cene vrtca predstavljajo več kot 75 %. »Starši v občini Tolmin v povprečju sodijo med 4. in 5. plačilni razred in plačajo v povprečju 30–35 % polne cene vrtca. Ob upoštevanju novih cen bodo v povprečju na mesečni ravni za dnevni program plačali 15,27 evrov več za prvo starostno skupino in 2,36 evra več za drugo starostno skupino, pri poldnevnem programu pa bo ta znesek mesečno v povprečju višji za 12,57 evra za prvo in 1,60 evra za drugo starostno skupino,« je Kos pojasnilu dodal številke. Poudaril je še, da je v novi ceni upoštevana popoldanska malica, ki so jo starši do sedaj plačevali posebej, poleg tega pa za razliko od večine slovenskih občin tukajšnji vrtci še naprej ne bodo zaračunavali poletnih rezervacij za otroke, ki med počitnicami vrtca ne obiskujejo.
V 9. točki je občinski svet z 11 glasovi za in 9 proti pooblastil Občino Tolmin, da vloži zahtevo za začetek postopka za oceno ustavnosti Zakona o lekarniški dejavnosti, ki je v veljavi od januarja letos. Koncesionarka Martina Klanjšček, ki kot zasebnica lekarniško dejavnost v Tolminu opravlja že od leta 1993 in je pogodbo sklenila še z nekdanjo Občino Tolmin, je junija zaprosila za izdajo ustreznih aktov, da bo lekarniško dejavnost v prihodnje lahko opravljala prek svojega novoustanovljenega podjetja. V razpravi je Klanjščkova občinski svet seznanila s svojim tolmačenjem novega zakona. Opozorila je na možnost, da Ustavno sodišče primera ne obravnava, in tudi na dolgotrajnost postopka, zato od občine pričakuje postopanje po trenutno veljavni zakonodaji. Kot je pojasnil direktor občinske uprave Davorin Simčič, je glavna pomanjkljivost novega zakona ta, da ne opredeljuje prenosa koncesije za opravljanje lekarniške dejavnosti, ki jo je zasebnik po prej veljavnem zakonu pred letom 2006 pridobil za nedoločen čas, na pravno osebo. Predhodni zakon namreč podeljevanja koncesij za opravljanje lekarniške dejavnosti pravnim osebam ni dovoljeval.
V 10. točki dnevnega reda so svetniki odločali o podpori kandidatu za člana državnega sveta in izbirali tri elektorje. Vodenje seje je prevzel podžupan Danijel Oblak, saj se je župan in državni svetnik v aktualnem mandatu Uroš Brežan predstavil kot edini kandidat občine Tolmin za člana državnega sveta v mandatu 2017–2022. Brežan je predstavil delovanje državnega sveta in svoje dosedanje aktivnosti v tem »organu, ki sicer nima velike politične moči, je pa z vidika lokalne skupnosti lahko zelo koristen, če ima tam svojega predstavnika«. Občina Tolmin v tem primeru sestavlja volilno enoto skupaj z občinami Bovec, Kobarid, Cerkno in Idrija, od katerih imata Tolmin in Idrija glede na število prebivalcev tri elektorje, preostale občine pa po enega. Izvoljeni elektorji bodo nato na volitvah 22. novembra skupaj izvolili enega predstavnika te volilne enote v državnem svetu. V tajnih volitvah so svetniki za elektorje Občine Tolmin izvolili Bojana Droleta, Martino Kenda in Klemna Grahlja, Brežana pa – čeprav je bil edini kandidat – z izidom 11 glasov za in 11 proti niso podprli z zahtevano večino. Občina Tolmin bo tako kot druga največja občina v volilni enoti v prihajajočih volitvah v državni svet žal morala sodelovati brez svojega kandidata. V nadaljevanju te točke so svetniki razrešili Aleksandro Grofelnik kot predstavnico Občine Tolmin v Svetu javnega zavoda Posoški razvojni center, dali soglasje k imenovanju Saše Jereb za prokurista za agencijsko dejavnost v Javnem zavodu za turizem Dolina Soče in k imenovanju vodje medobčinske inšpekcije Suzane Konec za novo članico občinskega Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu, ki bo na tem mestu nadomestila nekdanjega vodjo mag. Simona Lebana. Imenovali so tudi drugega predstavnika občine v Svet Javnega zavoda za turizem Dolina Soče, z 11 glasovi podpore je to postal Borut Nikolaš.
V 11. točki je svet razveljavil Sklep o določitvi višine odškodnine za odkup zemljišč, po katerih potekajo že zgrajene lokalne ceste in javne poti. Zemljišča, po katerih potekajo navedene ceste in poti bo Občina Tolmin odkupovala po tržnih cenah. V zadnji, 12. točki so se svetniki strinjali, da občina odkupi zemljišče, na katerem je že urejeno eno od avtobusnih postajališč na Mostu na Soči.