Sprejeli odlok o festivalih do leta 2027 in podelili občinske nagrade
Pravkar zaključena 13. seja občinskega sveta je prinesla kar nekaj vsebinsko obsežnih točk.
Predlog Odloka o pogojih za organizacijo in izvedbo festivalov ob Sotočju do leta 2027 je v uvodu 3. točke predstavil župan Alen Červ. Kot je poudaril, ga je občina pripravila skupaj s predstavniki vseh svetniških list, delu so namenili veliko časa in usklajevanj, k sodelovanju pa povabili tudi širok krog deležnikov. »Po letu 2027 glasbenih festivalov v trenutnem obsegu in konceptu na območju Sotočja ne vidimo več, saj si želimo dogajanja, ki je skladno s strategijo razvoja turizma, v vmesnem obdobju pa so sprejemljiva alternativa,« je bil jasen Červ. V prihodnjih štirih poletnih sezonah bodo tako lahko na območju Sotočja strnjeno v 31 dneh (julij–avgust) potekali največ trije večji glasbeni festivali z več kot 800 obiskovalci na dan. Največje dopustno število obiskovalcev na dan bo 5.000. Glasbeni program festivala na prostem bo lahko trajal najdlje do 1.00 naslednjega dne, organizator pa bo moral v času festivala domačinom iz občine zagotavljati časovno neomejen prost dostop do območja ob Sotočju, za vse obiskovalce pa zagotavljati prost dostop do Nemške kostnice, prost prehod preko državne daljinske kolesarske povezave na odseku med brvjo čez reko Tolminko in Dijaško ulico v mestu Tolmin ter pietetni odmik od pokopališča v Tolminu v razdalji najmanj 50 metrov. Višina festivalske takse bo glede na število obiskovalcev znašala med 500 EUR na festival (festivali manjšega obsega) in 8.000 EUR na dan (5.000 dnevnih obiskovalcev). Pobrano takso bo občina razporedila med krajevne skupnosti, ki so med festivali najbolj na udaru, območje Sotočja in turistično infrastrukturo. Svetniki so predlog odloka brez glasu proti najprej sprejeli v prvi, nato pa še v drugi obravnavi.
V 4. točki je predlog Odloka o turistični in promocijski taksi v občini Tolmin predstavila vodja oddelka za gospodarstvo, negospodarstvo in finance Janja Bičič. Obravnavo tega odloka je narekoval sprejem predloga odloka v predhodni točki, saj so se določbe, ki se nanašajo na urejanje odmere in pobiranja festivalske takse za dvo- in večdnevne festivalske dogodke ob Sotočju prenesle v okvir Odloka o pogojih za organizacijo in izvedbo festivalov ob Sotočju do leta 2027. Bičič je zaključila s podatki iz leta 2023, da smo v občini Tolmin našteli rekordnih več kot 180.000 nočitev pri 214 registriranih sobodajalcih, pobrane turistične takse pa se je nabralo za približno 241.000 evrov, kar je druga najvišja vrednost. Predlog odloka je bil soglasno sprejet najprej v prvi in nato še v drugi obravnavi.
Pričakovano sta več razprave prinesli 5. in 6. točka, ki so ju svetniki obravnavali skupaj. Predlog Odloka o spremembah in dopolnitvah Odloka o določitvi plovbnega režima na reki Soči na območju občine Tolmin ter predlog Pravilnika o ureditvi plovbnega območja in vstopno izstopnih mest, o izvedbi sistema nakupa dovolilnic ter o izvedbi nadzora na plovbnem območju na reki Soči na območju občine Tolmin. Gradivo sta predstavila pripravljavec Primož Barbič in vodja medobčinske uprave Suzana Konec. Sprejem sprememb je narekovalo črtanje določbe iz na predhodni seji sprejetega odloka, da je sporazum o enotni dovolilnici za več občin mogoč le, če je cena dovolilnice med občinami enaka. Ker je tolminski občinski svet s sprejemom amandmaja znižal cene dovolilnic v primerjavi z občino Kobarid, namreč enotna dovolilnica ne bi bila mogoča. Druga predlagana sprememba je bila možnost zagotavljanja sezonskih dovolilnic za domačine po subvencionirani ceni v višini 20 % redne cene sezonske dovolilnice. Tako predlog odloka v prvi in v drugi obravnavi kot predlog pravilnika je občinski svet sprejel.
Predlog Pravilnika o dodeljevanju sredstev za programe veteranskih organizacij v občini Tolmin je v 7. točki predstavila pripravljavka Janja Bičič. Na območju občine in Zgornjega Posočja delujejo štiri veteranske organizacije, s sprejemom novega odloka pa želi Občina Tolmin na področje proračunske podpore veteranskim organizacijam v tekočem letu vpeljati postopek javnega razpisa. Svetniki so predlog soglasno potrdili.V 8. točki je občinski svet potrdil predlog prejemnikov nagrad Občine Tolmin za leto 2024, kot ga je predlagala komisija za priznanja in nagrade ter predstavila namestnica predsednice komisije Alenka Zgaga. Plaketo so dodelili Leonu Oblaku za dolgoletno več kot uspešno delo na področju glasbe, dve priznanji Društvu Sožitje Tolmin za 40-letno prizadevanje za vključenost in dostojno življenje ljudi z motnjami v duševnem razvoju ter njihovih družin ter Moškemu pevskemu zboru Justin Kogoj Dolenja Trebuša za 70-letno neprekinjeno uspešno delovanje na področju zborovske dejavnosti. Tri zahvale so dodelili Antonu Kravanji za dolgoletno vsestransko umetniško ustvarjanje ter za prepoznavnost in ohranjanje nesnovne kulturne dediščine, Urošu Rutarju za prostovoljno delo pri organizaciji športno-rekreativnih prireditev in Tadeju Šavliju za dolgoletno delo pri ohranjanju kulturne dediščine Tolminske, predvsem pri obujanju pustne tradicije, in bogatitvi družabnega življenja v občini. Župan Alen Červ je svetnike seznanil še z odločitvijo, da na slavnostni seji ob občinskem prazniku posthumno podeli še dve posebni, častni zahvali Primožu Bevku in Metodu Kavčiču – dvema lokalnima gradbenima izvajalcema, ki se jima nikoli ni bilo težko odzvati, priskočiti na pomoč lokalni skupnosti in prebivalcem v najtežjih razmerah in sta se prav pri opravljanju svojega dela nedavno tragično poslovila.
V 9. točki so se svetniki seznanili s poročilom Javnega zavoda Posoški razvojni center za leto 2023 ter v nadaljevanju obravnavali predlog letnega delovnega načrta tega zavoda za leto 2024, ki ju je predstavil direktor Simon Škvor. V naslednji, 10. točki so svetniki izdali še soglasje k imenovanju Simona Škvora za direktorja Posoškega razvojnega centra v naslednjem 4-letnem mandatnem obdobju.